صبح بخیر، مهمان صبح

آخرین فعالیت

انجمن » مباحث علمی و فناورانه » معرفی علوم مختلف
جستجو | فایل های تاپیک (25)
  فلسفه بدانیم
1 2 3 ... 12 >>
(1401/5/1 , 16:30)[#]
زیبای وحشی زیبای وحشی 
انتقام قادسيه را خواهیم گرفت
بیش از بیست و پنج قرن از ابداع فلسفه توسط یونانیان باستان میگذرد و بشر کماکان درگیر مسائل فلسفی چون آزادی، عدالت، عشق، مرگ، جاودانگی و هستی است. مهمتر اینکه، این پرسش که فلسفه چیست؟
خود پرسشی فلسفی است که انواع نگرشهای فلسفی را در بر میگیرد. بیتردید فلسفه شیوهای از تفکر و طرح پرسش است که هر تمدنی و هر عصری از تاریخ بشر به نحوی خاص با آن درگیر بوده است.

به عبارتی، فلسفه دارای محتوایی متکثر و تاریخی است. بنابر این فلسفه ورزی یعنی اندیشیدن دربارهٔ تاریخ تفکر یا فکر در تاریخ. ولی این تاریخ تفکر چگونه شکل گرفته و از چه فراز و نشیبهایی عبور کرده است؟ ولی آیا تاریخی بودن برای شیوهای از تفکر و اندیشه چون فلسفه که با مسائل و پرسشهایی ابدی و ازلی سر و کار دارد امری متضاد نیست؟

#ادامه دارد...

ویرایش شد زیبای وحشی (1401/5/1 , 16:40) [2]
(1401/5/1 , 17:35)[#]
زیبای وحشی زیبای وحشی 
این پرسشی است که فلاسفه در قرون متوالی با آن درگیر بودهاند. برای مثل هگل در مقدمه درسهایی در بارهٔ تاریخ فلسفه مینویسد:: «هدف فلسفه شناخت آن چیزی است که ابدی است.. ولی تاریخ از آن چیزی سخن میگوید که زمانی بوده و زمانی دیگر از دست رفته است.» جالب اینجاست که این تعارضی که هگل از آن سخن میگوید، مسأله عمیقی است که تاریخ فلسفه با آن روبرو بوده است.

از یک سؤ فیلسوفانی چون هگل سیر فلسفه ورزی از سقراط تا زمان ایده آلیسم آلمانی را پیشرفتی پدیدار شناختی و منطقی بررسی میکنند که از فرایند خدا گونه عقل در تاریخ پیروی میکند، و از سوی دیگر متفکرانی چون نیچه و هایدگر و بعدها فلاسفه پسا مدرن و ساختار شکن از آن به عنوان نیست انگاری، فراموشی وجود و یا افول عقل انتقادی صحبت به میان میآورند. به هر عنوان، تاریخ فلسفه را، بر خلاف تاریخ علم، میتوان رزمگاه عقاید و افکار دانست که در آن مقوله «اندیشیدن» از عنصر «پیشرفت» مهمتر جلوه میکند. زیرا، مهم در اینجا، مزیت و برتری حال بر گذشته نیست، بلکه تفکیک کذب از حقیقت و شیوه اندیشیدن با مفاهیم است.

#ادامه دارد

ویرایش شد زیبای وحشی (1401/5/1 , 17:36) [1]
(1401/5/1 , 18:44)[#]
زیبای وحشی زیبای وحشی 
بهزعم دلوز و گتاری، دو فیلسوف فرانسوی قرن بیستم، فلسفه، هنرِ تشکیل و ابداع و ساخت مفاهیم است. به عبارت دیگر، فلسفه کوشش متفکرانی است که در موقعیت تاریخی خاصی مسائل دوران خود را در قالب مفاهیمی جدید یا نگرشی جدید از مفاهیم قدیم تدوین و تبیین میکنند. بدین معنا هر ساخت و ابداع اندیشه فلسفی جدیدی با نوعی ساختار شکنی نگرشها و مفاهیم پیشین همراه است.

در اینجا ما با گفتگوی ساختار شکن فیلسوف با تاریخ اندیشه و مفهوم واقعی «سنجش» یا «نقد» به معنای کانتی کلمه رویارو هستیم.

شاید یکی از دلایل توده پسند نبودن فلسفه جوهر انتقادی و پرسشگر آن است که سفسطه جویان، عوام فریبان و مستبدان را رنج و فراری میدهد. به قول متفکر آمریکایی جان دویی «کسی که واقعا فکر میکند به همان اندازه از شکست و موفقیتهای خود یاد میگیرد.» ولی استبداد بر خلاف اندیشه فلسفی قابلیت دیدن دورتر از خود و خلاف خود را ندارد چون جرات اندیشیدن را ندارد. در حالیکه جوهر متافیزیکی فلسفه در این گستاخی اندیشه خلاصه میشود که باید فراسوی علم، دین، هنر و حتی تاریخ بشر اندیشید و پرسش طرح کرد.

#ادامه دارد...

ویرایش شد زیبای وحشی (1401/5/1 , 18:50) [1]
(1401/5/1 , 21:25)[#]
♕^_^nAfAsi^_^♕ ♕^_^nAfAsi^_^♕ 
... قصه ی دوس داشتن تو، خونِ تو رگهای منه💞...
خااا
(1401/5/1 , 21:31)[#]
زیبای وحشی زیبای وحشی 
♕^_^nAfAsi^_^♕, خاو کوفد

کپک سوالی داری بپرس؟؟؟

هر سوالی در مورد فلسفه و فلسفی داری بپرس؟؟؟

سوالاتی مثل وجود خدا،جن،اسب تک شاخ و سوالات متافیزیکی که در ذهنت هست و برايش پاسخی نداری
(1401/5/1 , 21:33)[#]
زیبای وحشی زیبای وحشی 
به همین جهت شوپنهاور انسان را «حیوان متافیزیکی «مینامد که در صورت داشتن پرسشگری فلسفی این قابلیت را دارد که هر روز را با شگفتی و حیرتی ابدی نسبت به روزمرگیاش آغاز کند. از این لحاظ این پرسش که فیلسوف کیست؟ وفلسفه چیست؟ با این پرسش کانتی همراه است که» انسان کیست؟ «دور از واقع نیست اگر این پرسش را محوریترین پرسشی بدانیم که فیلسوفان زمانهای مختلف با آن روبرو بودهاند.

در قلب آگاهی تاریخیای که کانت از فلسفه و به ویژه اندیشه فلسفی خود یعنی روشنگری دارد مبنای این پرسش را دراصل خودآیینی انسان قرار میدهد. این بهمعنای خروج انسان از صغارت خود-تحمیل کرده یا قیومیت و جسارت اندیشیدن است. با طرح این پرسش و بویژه پاسخ کانت به پرسش دیگری میرسیم: چگونه جسارت اندیشیدن کوششی برای دست یافتن به خردمندی و فرزانگی است.»

#ادامه دارد....
(1401/5/1 , 22:28)[#]
زیبای وحشی, اینا چین خودت بگو
(1401/5/1 , 22:34)[#]
از وجود خدا بگو ?
(1401/5/1 , 22:46)[#]
زیبای وحشی زیبای وحشی 
♕^_^nAfAsi^_^♕, بسیار عالی بلاخره یکی پیدا شد کمی فکر کرد سوال فلسفی متافیزیک پرسید؟؟؟

خب بانو اول باید با مفهوم واژه (وجود)به تفاهم برسیم

حالا سوال این است تعریف شما از بکار بردن واژه وجود چيه؟؟؟
(1401/5/1 , 22:47)[#]
زیبای وحشی زیبای وحشی 
♕^_^nAfAsi^_^♕, سوال دوم

آیا خداوند از عدم(نیستی) است یا از ازل؟؟؟؟
(1401/5/1 , 22:48)[#]
واژه ی وجود؟؟

ینی اینک یچی از یجایی و یچیزی ایجاد شده دیگ
(1401/5/1 , 22:49)[#]
آریا سوالات خیلی سخت و فلسفیع اسونتر و روونتر بپرس
(1401/5/1 , 22:50)[#]
در مورد خدا هیچ بحثی ندارم و نمیتونم چیزی بگم فقط سوال دارم
(1401/5/1 , 23:02)[#]
زیبای وحشی زیبای وحشی 
♕^_^nAfAsi^_^♕, ببین مهسا معنی فلسفی وجود یعنی هستی چیزی که هست ووجود دارد اين سادهترین و عامیانه ترین تعریف از واژه وجود بود

آیا تو عقلانی این تعریف و قبول داری؟؟؟
(1401/5/1 , 23:06)[#]
زیبای وحشی زیبای وحشی 
♕^_^nAfAsi^_^♕, والا مهسا من دارم خیلی عامیانه و ساده مناظره میکنم اما چشم بازم سادهتر ميگم

سوال دوم این بود؟؟؟

آیا خداوند از عدم است؟؟یعنی هيچي نبوده خدا بوده؟؟؟

یا اینکه خداوند ازلی است؟؟؟ یعنی از قدیم بوده؟؟؟

خب نظر تو چيه؟؟؟

ویرایش شد زیبای وحشی (1401/5/1 , 23:11) [1]
(1401/5/1 , 23:08)[#]
زیبای وحشی زیبای وحشی 
♕^_^nAfAsi^_^♕, خب بپرس؟؟؟

اما قبلش باید به تفاهم معنی درست واژهايي که بکار میبریم برسیم
(1401/5/1 , 23:44)[#]
اره معنی وجود و قبول دارم خب؟
خب طبق چیزایی ک شنیدم و اینا پ میشه از عدم بوده خدا.
(1401/5/1 , 23:52)[#]
زیبای وحشی زیبای وحشی 
# ♕^_^nAfAsi^_^♕ (23.07.2022 / 19:14)
اره معنی وجود و قبول دارم خب؟
خب طبق چیزایی ک شنیدم و اینا پ میشه از عدم بوده خدا.
بسیار عالی پس به تفاهم رسیدن معنی واژه وجود و با پذیرفتن اینکه خداوند از عدم است باید نقدی به این ادعا وارد کنم

خوب دقت کن

وجود خدا طبق تعریفی که کردم یعنی هستی با عدم بودن خداوند طبق نظر شما باهم حمع نقیض و محال است.

یعنی عاقلانه نیست هستی از نیستی به وجود آمده باشد
(1401/5/1 , 23:58)[#]
زیبای وحشی, اره خب طبق اینک معانی رو گفتم قبول دارم و نقضه

من سوالمو پی وی بت گفتم.

پ چطور میشه ک اینطور میگن؟؟ چجور نقضش میکنی؟
(1401/5/2 , 00:14)[#]
تو داری رسما نقضش میکنی درسته؟؟

پ وجود ادمیت از کجا اومده؟؟
  در کل: 240
1 2 3 ... 12 >>

فیلتر بر اساس نویسنده ی پست
دانلود تاپیک

رفتن به انجمن

New at the top
خانه
در کل : 1 عضو / 4 مهمان